Engedem, hadd menjen” … énekli a Quimby. Talán nem csak én érzem úgy, hogy egy korszak vége és valami újnak a kezdete érzékelhető a világban.
Balin is ezt tapasztalom. Mintha a covid miatti 2 éven át tartó kapuzárás lett volna a váltó, mely új irányt szabott a jövő alakulásának. A covid miatti lezárások két évében magára maradt Bali, és ez egyrészt közelebb vitte saját természetéhez. Úgy kezdtek élni az emberek, mint a turizmus előtt, a balinézek még közelebb kerültek a nagybetűs Természethez.
Másrészt a kapuzárás egzisztenciális pánikot is hozott, hiszen Bali egyre inkább a turizmusból él évtizedek óta. Érthető volt a helyi lakosok sóvárgása a kapunyitásra, mely a megélhetéshez egyre égetőbben hiányzó pénznek is kaput nyithatott. Szinte már tarthatatlan volt a helyzet, amikor Indonézia kapui ismét kinyíltak a Nagyvilág előtt 2022-ben. Az utaznivágyók is tűkön ültek ekkor már. Mint szomjazók amikor ihatnak, a helyieknek olyan megkönnyebbülést okozott a turizmus folyamának éltető vize. Ám a kapun beáramló idegenek egy sokkal gyorsabb, más ritmusra táncoló világot hoztak magukkal, mint korábban. Az autentikus, mágikus világképű, spirituális és művészi gazdagsággal átitatott, tradicionális, misztikus, nyugodt, de sóvárgó Bali fogta a külvilág újabb jeleit, és megpróbálta azt is kiszolgálni.
A levegőben volt már a világ változása.
Az internetre épülő kapcsolattartás a covid után sem csökkent. Sőt! A technikai fejlődés még nagyobb sebességre kapcsolt, világszerte elterjedt a home-office, és az orosz-ukrán háború miatt Balira “menekülők” is más igények kielégítését kívánták a balinézektől.
A pár napra, hétre odalátogató turisták helyett a szigetet elárasztották a rövidebb-hosszabb ideig ott élni vágyó emberek, akik csúcsinternetre, légkondis világra, nyugati ételekre, technológiai fejlettségre, saját tulajdonra, helyi vállalkozásokra, üzleti befektetési-érvényesülési lehetőségre, luxusra vágynak. A tömeget nem a helyi világ kulturális, művészeti, spirituális értékeinek megismerése, sokkal inkább saját érdekeik hozzák Balira.
Vannak, akik egy harmonikus, nyugodt életet remélve Balit választják élőhelynek. Mások – akik ott éltek évekig – pedig éppen ellenkezőleg: azért távoztak a covid után a szigetről, mert a nagy csend utáni felbolydulás kontrasztját nem bírták.
Bali nagyot sóhajtott, levegőért kapkodott a kapu kinyílásakor… ártatlanságát veszítő mosolyát agyonszűrőzött instafotókon reklámozzák celebek, pünkösdi sztárok, influenszerek, drónokkal felszerelt vloggerek, kik a szigetre újonnan vetődve beállítják őt valamilyennek. Bali múltjáról, valódi természetéről, belső értékeiről, kultúrájáról, a világon egyedülálló vallásáról sokszor épp azok nem tudnak, akik a szigetet közvetítik a világnak.
Korábbi blogbejegyzéseim a covid előtti 7 varázslatos évben íródtak.
Különös energiaáramlás, szinkronicitások elképesztő folyama vezetett Sóskútról Ubudba, és örökké hálás leszek, amiért még a 10 évvel korábbi Balit megérezhettem, mely marasztalt és sok titkába beavatott. Talán Harry Potter érezhette magát hasonlóan, amikor felvételt nyert a Roxfort Boszorkány és Varázslóképző Szakiskolába. Hála és Inspiráció tölti el a szívem akárhányszor visszagondolok…
Kevés dolog villanyozott fel annál jobban, hogy gyermekkori visszatérő trópusi álmaim helyszínére leltem Balin, amely végül otthonom lett 2013-tól. Azt sem gondoltam volna, hogy fél éven keresztül egy balinéz hercegnő éttermében leszek tarot-reader, vagy hogy több száz embert fogok szolgálni olyan elvonulások keretében, ami Bali látható és láthatatlan világát kapcsolják össze az emberlelkek látható és láthatatlan világával.
Az autentikus Bali egy olyan természetközeli kultúrát képvisel, mely eleven lélekenergiával átitatott hitből, ősi időkben gyökeredző szellemi energiából táplálkozik. A tudatalatti mélyéből sugárzó archetipikus, ősi mintákat és témákat hordozó környezet lélekenergiát áramoltat. A természetközeliség mágikus módon aktivizálja az életenergiát, az ősi szimbólumok a pszichébe rejtett kódokat nyitogatják!! Nem kell a vallást vagy kultúrát ismernünk ahhoz, hogy Balival harmóniában legyünk. Épp elég, ha tiszteljük a szigetet és lakóit. Sokan érzik otthon magukat Balin. Az ősi világra rárezonáló, szinte misztikusan ismerős, harmonikus érzés fájóan hiányzik a nyugati felgyorsult, sokszor lélekidegen világból.
Nézem ezt a mostani, változásra kényszeredő Balit. Ha nem éltem volna itt életem egy jelentős időszakát, talán hiányozna az a mélység, amitől akkor is összetartozónak érezhetem magam ezzel a világgal, ha nem “idevalósi” vagyok. Sosem fogom elfelejteni Bali tanításait, melyeket blogbejegyzéseimen keresztül igyekeztem közvetíteni.
Hálám jeléül továbbra is vezetni fogom még azt az oldalt, amely a balinéz kultúrát, művészetet, spirituális világot és Bali értékeit közvetíti itt:
Bali KULT – Kultúra, Utazás, Lélek, Titkok
Azoknak, akiket nem csak a természeti szépségek, hanem Bali kultúrája, szertartásai, spirituális élete, láthatatlan világa is érdekel, továbbra is felkínálom az ELVONULÁSOK lehetőségét. Hadd menjen… tovább! Saját misztikus mélységünk az ősi természetességből kialakult kultúrák láthatalan világába vezet. Lelkünk nem olyan modern, nem olyan gyors, ahogyan a külvilági ingerek diktálják. És nem is olyan zavaros, mint a virtuális valóság, mely szellemünket becsapja. Lelkünk világa nem a mesterséges intelligencia teremtése, hanem maga a VALÓSÁG. Emberek vagyunk, akik a természettel, más emberekkel, és a Teremtővel lehetnénk harmóniában. Ez Bali eredeti törekvése…. és az enyém is.
Ha szeretnél kapcsolódni velünk, és együtt utazni következő elvonulásunkon, küldj üzenetet ITT!
0 hozzászólás